JAK VÁM MOHU POMOCI

Čím se zabývám

Čím se nezabývám

Jak Vám mohu pomoci a několik otázek navíc

Na tyto stránky jste možná zavítali proto, že se snažíte najít řešení svých problémů. Možná váháte, zda je Vaše situace natolik vážná, že potřebujete odborníka. Obrátit se na psychologa, pokud máte psychické obtíže, by mělo být stejně samozřejmé, jako obrátit se na zubaře, když Vás bolí zub. Výsledek samoléčby je stejně jako v druhém případě nejistý a riskantní. Psychoterapie je také mnohdy nezbytným předpokladem úspěšné léčby psychofarmaky (např. antidepresiva). Léky mohou poskytnout výraznou úlevu, ale pro dlouhodobý a trvalý efekt je nezbytné najít také příčinu potíží. V životě nás někdy potkávají těžké a traumatizující události, které sami nezvládneme a můžeme je zpracovat jen pomocí psychoterapie.

Co je to psychoterapie

Psychoterapie je odborná léčebná metoda využívající rozhovoru a jiných verbálních i neverbálních technik s cílem pozitivně ovlivnit duševní zdraví. Já při své práci využívám metodu zvanou Gestalt terapie. Tento směr terapie vychází z předpokladu, že lidé se rodí se zdroji a schopnostmi být s druhými v uspokojivém kontaktu a vést spokojený život a že k tomu také přirozeně směřují. Gestalt terapie je tedy zacílená především na existenci člověka, jeho vztahy, radosti a utrpení, jak je právě prožívá, a jak s nimi může naložit. Zaměřuje se na osobní zkušenost klienta. Gestalt terapeuti předpokládají, že lidé potencionálně mají všechny nezbytné schopnosti, aby vyřešili své problémy nebo čelili svým obtížím. Nicméně někdy lidé uvíznou a potřebují s něčím pomoci. Cílem Gestalt terapie není interpretování klientových pocitů, činů a rozhodnutí, ale prostřednictvím zážitkových experimentů umožnit klientovi přímý prožitek a pak pracovat na tom, jak jej klient může ve svém životě využít. Gestalt terapeut aktivně vstupuje do vztahu s klientem, pomáhá mu zřetelněji vidět v jaké situaci se ocitl, zjistit, jakou roli v ní hraje a experimentovat s hledáním nových řešení a způsobů jak jeho obtížím čelit. Terapeut (psycholog) říká sám za sebe, co si myslí, popisuje co vidí a co prožívá, sdílí své osobní zkušenosti a povzbuzuje klienta k tomu, aby činil totéž. Terapeut neinstruuje klienta v tom, co má dělat, ale povzbuzuje ho k autonomii a vytváření vlastních rozhodnutí. Gestalt terapeut se nesnaží hledat příčinu klientových obtíží, spíše než "proč" jej zajímá "jak" a co je možné tady a teď udělat jinak. Znamená to tedy, že klientům nedává zaručené rady, které obvykle nefungují, ale naopak podporuje vlastní sebeuzdravující systém klienta. Terapeut má oproti klientům dovednosti a znalosti, prostřednictvím nichž pomáhá klientům rozvíjet uvědomování potřeb, životních možností, prožívání atd.

Jak dlouho trvá než se člověk cítí lépe

Někdy je setkání s psychologem pouze krátká zastávka na cestě. Pomůže třeba jedna konzultace. Může jít o zorientování se v situaci, ujasnění si, co klient potřebuje. Existují tedy krátkodobé terapie. Většinou se ale jedná o delší časový úsek a je potřeba docházet na terapii měsíce, roky. Tak jako některá zranění těla vyžadují dlouhodobou rekonvalescenci, také některá zranění duše se léčí déle. Pokud například člověk trpí obtížemi od dětství, je nereálné očekávat, že se jich zbaví za týden. Je zapotřebí trpělivosti a odhodlání. Finanční investice není zanedbatelná, ale jde o investici do spokojeného a plnohodnotného života. Duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví tělesné. Na konci úspěšné psychoterapie se člověk cítí svobodnější, zná lépe sám sebe, lépe umí řídit svůj život, plněji prožívá a má hlubší a uspokojivější vztahy s druhými lidmi.

Frekvence setkávání

Délka psychoterapie závisí na druhu a míře závažnosti problému. Nejefektivnější je léčba, pokud klient dochází jednou týdně. Výsledky se obvykle dostavují rychleji. Minimem je 1x14 dní.

Pravidla terapie

Informace sdělené v terapii i vše, co se v ní odehrává, jsou důvěrné a podléhají mlčenlivosti. Nemám smlouvu s pojišťovnami, tudíž není zapotřebí doporučení od lékaře. Nevedu žádné záznamy přístupné dalším osobám (pojišťovna). Nesděluji (pokud se s klientem nedomluvíme jinak) informace o klientovi a průběhu terapie nikomu, ani klientovým nejbližším příbuzným (výjimkou je spolupráce s dětmi a mladistvými do 15-ti let, kdy sděluji zákonným zástupcům předem dohodnuté informace). Když budu přesvědčena, že by klient mohl ohrozit sebe, nebo někoho jiného, vyhrazuji si právo porušit mlčenlivost, abych zabránila ublížení. Nicméně toto udělám pouze v extrémním případě a vždy se budu snažit to s klientem předem probrat.

Během terapie se může stát, že se na nějaký čas některé obtíže prohloubí. Je to tím, že prozkoumávání hluboko zasunutých těžkých témat je bolestivé. Je to podobné, jako když je nutné vyčistit špatně zhojenou ránu. Nejdřív se musí znovu otevřít a vyčistit, aby se mohla definitivně a správně zhojit. Tato fáze je zákonitá, ale je nutné v terapii vytrvat i v tomto těžkém období.